O Akademii Tulimy Mamy

Akademia Tulimy Mamy powstała z  myślą o kobietach i mężczyznach mieszkających w powiecie cieszyńskim. Naszym celem było stworzenie miejsca, gdzie przyszli lub obecni rodzice będą mogli znaleźć dużo informacji na temat ciąży, porodu i połogu.

Prawo do informacji i podejmowania decyzji to jedno z najważniejszych praw, jakie ma kobieta w porodzie.

Posty w Akademii Tulimy Mamy są podzielone na 5 głównych kategorii, aby łatwiej było znaleźć interesujące tematy. Materiały często przyjmują formę wywiadów ze specjalistami.

2

Ciąża

Poród

Połóg

5

Poronienie/ śmierć dziecka

Prawa kobiet

Zachowujemy szczególną staranność przy pisaniu tekstów oraz przy wyborze specjalistów. Chcemy, aby treści, które znalazły się w Akademii Tulimy Mamy, były jak najbardziej wartościowe i zgodne z EMB (Evidence Based Medicine – medycyna oparta na dowodach naukowych). Piszemy i rozmawiamy o tym, co ważne, mało znane, często również pomijane. Wierzymy, że polskie położnictwo może zmienić się i że kobiety w Polsce mogą rodzić w dobrych i godnych warunkach.

Akademia Tulimy Mamy

Akademia powstała jako naturalny krok w rozwoju ruchu społecznego Tulimy Mamy, którego jesteśmy inicjatorkami. W ramach Tulimy Mamy prowadzimy działania mające na celu poprawę jakości opieki okołoporodowej w powiecie cieszyńskim.

W ramach ruchu zorganizowałyśmy m.in. “Debatę o opiece okołoporodowej w powiecie cieszyńskim”, happeningi w Cieszynie, Katowicach, Gliwicach. Monitorujemy również Szpital Śląski w Cieszynie i działamy na rzecz poprawy opieki okołoporodowej dla kobiet w całej Polsce (poszerzenie koszyka świadczeń gwarantowanych o nowe usługi: doradztwo laktacyjne i fizjoterapia uroginekologiczna).

Autorki portalu:

Działaczka społeczna, dziennikarka, magister kulturoznawstwa. W latach 2014 – 2016 dziennikarka portalu informacyjnego gazetacodzienna.pl Śląsk Cieszyński on-line, zaś w latach 2017 – 2019 dziennikarka w Gazecie Polaków w Republice Czeskiej „Głos”. Aktualnie jako pracownica Teatru Cieszyńskiego zajmuje się głównie edukacją teatralną. Mama Maksia i Julka.
Małgorzata Bryl-Sikorska
Doula, instruktorka hipnoporodu, jedna z inicjatorek akcji #MaluchyNaBrzuchy i #TulimyMamy, Strażniczka Rodzić po Ludzku na Śląsku. Autorka e-booka “Połóg na spokojnie”. Założycielka Szkoły Rodzenia na Spokojnie. Zawodowo również tłumaczka języka czeskiego, Social Media i WordPress Specialist, Copywriter. Hobbystycznie wykonuje ilustracje do książek dla dzieci.

Chcesz również tworzyć dla Akademii Tulimy Mamy?

A może jesteś specjalistą i masz ochotę podzielić się swoją wiedzą z kobietami?