Wybór miejsca do porodu jest jedną z ważnych rzeczy, którą należy zrobić przed porodem. Miejsce porodu ma bardzo duże znaczenie dla jakości tego porodu i nie należy go lekceważyć oraz wybierać w ciemno. Warto również pamiętać, że dla każdej kobiety inne miejsce porodu może być tym idealnym. Jesteśmy różne, nasze porody są różne i nasze oczekiwania są różne. Dlatego ważne jest zastanowić się nad tym, czego chcemy akurat w tej chwili.
Gdzie możesz rodzić
Musisz wiedzieć, że w Polsce obowiązuje prawo do wyboru miejsca do porodu w dowolny sposób. To oznacza, że możesz rodzić dosłownie, gdzie chcesz. Oznacza to również, że nie masz obowiązku rodzić w szpitalu. Ostatnio coraz popularniejsze stają się porody domowe, które mają wiele zalet. Oprócz tego możesz również wybrać dowolny szpital w Polsce, nawet ten na drugiej stronie naszego państwa, a także dowolny szpital z zagranicy. Dowolność jest duża, a biorąc pod uwagę, że w Polsce jest ponad 300 porodówek, za granicą jeszcze więcej, taki wybór może w pierwszej chwili przytłoczyć. Dlatego opiszę tutaj, jak postępować przy wyborze najlepszej dla siebie opcji.
Zrób plan porodu
Plan porodu jest bardzo ważnym elementem przygotowania do porodu i ten plan pomoże Ci również wybrać miejsce porodu. Zwróć uwagę na najważniejsze dla Ciebie elementy w porodzie. Co jest dla ciebie najistotniejsze? Wynotuj sobie 3-5 takich elementów i zastanów się, gdzie możesz je urzeczywistnić. Dlaczego to jest ważne? Ponieważ każda z nas jest inna i potrzebuje innych rzeczy. To naturalne. Jeśli ważnym dla Ciebie elementem jest możliwość otrzymania znieczulenia epiduranego, nie wybierzesz na miejsce porodu własny dom, czy szpital, który takiej możliwości nie daje. Jeżeli ważne dla Ciebie będzie poszanowanie fizjologii, czas, kontakt skóra do skóry po porodzie, to nie wybierzesz szpitala, w którym personel nie potrafi w ten sposób pracować.
Jak znaleźć położną do porodu w domu
Jeśli na tym etapie stwierdzasz, że chcesz rodzić w domu, spotkaj się z położną, która przyjmuje porody domowe. Ona rozwieje Twoje wątpliwości, potwierdzi, że możesz rodzić w domu lub da Ci znać, że dla Ciebie bezpieczniejszym wyborem będzie szpital.
Aby znaleźć położną przyjmującą porody domowe, zapytaj najpierw swoją położną rodzinną. Możesz również wejść na facebookową grupę dotyczącą porodu domowego w Polsce. Znajdziesz tam listę położnych z Twojego regionu. Warto również zajrzeć na stronę Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni, które zrzesza właśnie położne przyjmujące porody domowe.
Jeżeli jednak wybierasz na miejsce swojego porodu szpital, znajdź ten najlepszy dla siebie.
Jak wybrać szpital do porodu
Przede wszystkim nie idź do szpitala za swoim lekarzem, chyba że masz pewność, że musisz mieć cesarskie cięcie i chcesz, aby to cięcie wykonał lekarz, którego znasz i któremu ufasz. W przeciwnym wypadku, jeżeli zamierzasz rodzić drogami natury, lekarz Ci do tego nie będzie potrzebny. Potrzebujesz za to dobrego szpitala, w którym pracują położne w taki sposób, jaki odpowiada Tobie. Podkreślam to kolejny raz, że każda z nas jest inna i czego innego może oczekiwać od porodu. Po wynotowaniu sobie tych kilku najistotniejszych dla Ciebie rzeczy w porodzie wejdź na portal www.gdzierodzic.info i przeanalizuj wyniki ankiet* z najbliższych i trochę dalszych szpitali. Jeżeli ważny jest dla Ciebie dwugodzinny i nieprzerwany kontakt skóra do skóry po porodzie, zwróć uwagę, czy szpital, który chcesz wybrać faktycznie się do tego stosuje. A jeżeli ważna jest dla Ciebie możliwość podania znieczulenia epiduralnego, zwróć uwagę, czy faktycznie kobiety miały możliwość go otrzymać. W ten sposób zostanie Ci maksymalnie kilka szpitali, które faktycznie możesz wybrać.
Rozmawiaj z innymi kobietami i specjalistami
Teraz przychodzi przedostatni etap wyboru, czyli rozmowa z otoczeniem. Popytaj wśród znajomych, jak oceniają dany szpital i zapytaj, jak ich poród wyglądał. Pamiętaj jednak, że każda znajoma mogła chcieć od porodu czegoś innego niż Ty. Porozmawiaj również ze specjalistami ze swojego otoczenia. Możesz porozmawiać z położną, fizjoterapeutką uroginekologiczną, doulą, lokalnymi organizacjami zajmujące się tematyką okołoporodową. Prawdopodobnie dzięki tym ostatnim rozmowom Twój wybór się wyklaruje.
Odwiedź szpital, w którym chcesz rodzić
Wiem, że w ostatnich czasach, ciężko było odwiedzać porodówki osobiście. Jednak możliwość rozmowy twarzą w twarz z kimś z personelu medycznego z wybranego szpitala (najlepiej z położną), jest niezwykle ważna. Jeżeli masz możliwość, odwiedź porodówkę podczas dni otwartych. Możesz również porozmawiać z położnymi przez telefon. Dzięki temu utwierdzisz się w tym, że dobrze wybrałaś.
Na koniec pamiętaj również, że ważne jest, aby wybrać też opcję B i C. Różne sytuacje się zdarzają. Przy porodach domowych, czasami trzeba udać się do szpitala. Szpitale czasami bywają przepełnione lub na samym końcu stwierdzisz, że jednak nie chcesz jechać tam, gdzie wybrałaś. Pamiętaj, że to Ty masz się w wybranym miejscu czuć dobrze. To Twój poród.
W sierpniu Akademia Tulimy Mamy ma przerwę wakacyjną. Wrócimy do Państwa od września.
*Ankiety są wypełniane anonimowo przez kobiety po porodzie.
Olga Vitoš – doula, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, instruktorka hipnoporodu, jedna z inicjatorek akcji #MaluchyNaBrzuchy i #TulimyMamy, Strażniczka Rodzić po Ludzku na Śląsku.