Przekonanie, że w czasie okołoporodowym potrzebny nam jest tylko lekarz ginekolog i ewentualnie położna oraz lekarz pediatra, jest błędem. Tak naprawdę jest mnóstwo specjalistów, którzy mogą pomóc przy przeróżnych problemach. Lekarz ginekolog, psycholog, czy położna znają się na swoim dziale. Nic więc dziwnego, że nie mają możliwości i wystarczającej wiedzy, aby pomóc przy problemach innej natury. Holistyczne podejście do zdrowia i funkcjonowania kobiety w czasie okołoporodowym i jej dziecka od razu po narodzeniu daje bardzo dobre rezultaty.
Chcę Wam przybliżyć specjalistów, którzy mogą okazać się potrzebni w czasie okołoporodowym. Warto jeszcze przed porodem poszukać w swojej okolicy kontaktów do nich. Do specjalistów pracujących na terenie powiatu cieszyńskiego możecie znaleźć kontakty na stronie www.akademiatulimymamy.pl w zakładce „znajdź specjalistę”. Zapraszam do korzystania z tej zakładki, a także do zgłaszania specjalistów, jeśli jeszcze kontakty do nich nie zostały umieszczone w zakładce.
Położna
Celowo wymieniam położną na pierwszym miejscu, ponieważ to specjalistka najbardziej potrzebna kobiecie w okresie okołoporodowym. Położna może prowadzić zdrową (fizjologiczną) ciążę, przyjmować poród i opiekować się kobietą w czasie połogu. Ma wysokie kompetencje oraz może również przyjmować porody w domu. Położna może również mieć tytuł Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego i w tym wypadku ma możliwości pomóc przy problemach z laktacją. Zachęcam do zapisania się do położnej POZ (położna rodzinna), u której w ramach ubezpieczenia po 21 tygodniu ciąży przysługuje edukacja przedporodowa oraz wizyty patronażowe po porodzie. Położną rodzinną możecie znaleźć w ośrodkach zdrowia. Możecie również dwa razy w roku dokonać bezpłatnej zmiany położnej rodzinnej.
Lekarz ginekolog
To do tego specjalisty położna powinna odesłać kobietę w ciąży, gdy ta zaczyna mieć problemy zdrowotne (ciąża przestaje być fizjologiczna). W praktyce w Polsce to najczęściej lekarz ginekolog prowadzi ciąże. W sytuacji, gdy poród nie przebiega fizjologicznie, również ten lekarz może okazać się przydatny. Do ginekologa warto także udać się na kontrolę po połogu. Do niego także idziemy na badania okresowe oraz w razie problemów z kobiecymi narządami rozrodczymi.
Lekarz pediatra/lekarz POZ
Pediatra jest specjalistą od chorób u dzieci. Może być również lekarzem w ramach POZ (podstawowa opieka zdrowotna), jednak ośrodki zdrowia nie mają obowiązku zatrudniania lekarza pediatry. W Polsce zdecydowana większość rodziców chodzi na wizyty kontrolne do wybranego lekarza w swoim ośrodku zdrowia. Warto zapisać dziecko do wybranego lekarza, ponieważ to właśnie ten lekarz jest lekarzem pierwszego kontaktu. Sprawdza, czy dziecko rozwija się w prawidłowy sposób, wykonuje badania okresowe a w razie bardziej skomplikowanego problemu kieruje do specjalisty.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny
To jest specjalista zajmujący się oceną funkcjonalną mięśni dna miednicy oraz powłok brzucha. Wizytę u tego specjalisty zaleca się już na etapie ciąży (najlepiej w 2 trymestrze i później), a nawet jeszcze zanim kobieta zajdzie w ciążę, w celu sprawdzenia stanu dna miednicy oraz mięśni brzucha. Fizjoterapie uroginekologiczna przed i w czasie ciąży realnie wpływa na jakość porodu, a także na ułożenie dziecka przed porodem (pomaga dziecku na przykład obrócić się głową w dół). Patrząc w dłuższej perspektywie, dzięki fizjoterapii uroginekologicznej możemy zapobiec występowaniu w przyszłości takich problemów jak wypadanie narządów, nietrzymanie moczu, gazu, kału itd.
Osteopata
To specjalista zajmujący się diagnostyką i manualnym leczeniem m.in. różnych schorzeń, zarówno kobiet przed porodem, w ciąży, jak również dzieci po urazach poporodowych. Osteopata tak jak i fizjoterapeuta uroginekologiczny ma realny wpływ na jakość porodu, a także ułożenie dziecka przed porodem.
Fizjoterapeuta dziecięcy
Ten specjalista zajmuje się fizjoterapią dzieci i ma szeroka wiedzę na temat funkcjonowania układu ruchu dziecka. Warto jest go odwiedzić z noworodkiem nawet, jeżeli nie widzimy jakiś konkretnych problemów. Fizjoterapeuta podpowie nam na takiej wizycie, jak nosić dziecko, jak je przebierać i na co zwrócić uwagę przy codziennej opiece. Podpowie również, jak przyjazną pielęgnacja można wspomóc prawidłowy rozwój dziecka. W razie wystąpienia problemów zaleci odpowiednie ćwiczenia.
Doradca laktacyjny
Właśnie doradca laktacyjny zapewnia wykwalifikowane wsparcie w laktacji i pomoc w razie wystąpienia problemów na każdym etapie karmienia piersią. Warto przed porodem zapisać sobie numer do doradcy działającego w okolicy, ponieważ skala problemów z laktacją jest obecnie całkiem spora, a często wystarczy odrobina wsparcia i niewielka korekta przystawienia dziecka.
Logopeda/neurologopeda
To specjalista zajmujący się diagnostyką aparatu mowy i zaburzeń komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju. Neurologopeda pracuje z pacjentami z uszkodzeniami i dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego, małymi dziećmi z obciążonym okresem ciążowym i okołoporodowym, zespołami genetycznymi, dziećmi z opóźnionym rozwojem mowy, zaburzeniami mowy i komunikacji oraz osobami dorosłymi z zaburzeniami mowy o podłoży neurologicznym. Ponadto neurologopeda zajmuje się diagnozą i terapią funkcji pokarmowych. W kontekście opieki okołoporodowej może pomóc w ćwiczeniach twarzy i jamy ustnej przed samym porodem (elementy rozluźniające, które wpływają również na rozluźnienie mięśni dna miednicy). Przy noworodku współpracuje również z doradcą laktacyjnym wspierając prawidłowe ssanie piersi.
Doula
Specjalistka we wsparciu niemedycznym w okresie okołoporodowym. Doula edukuje i wspiera podczas ciąży, porodu i połogu oraz w trudnej sytuacji położniczej. Bardzo często posługuje się różnymi technikami masażu, aromaterapią, relaksacją oraz innymi technikami pomagającymi w radzeniu sobie z bólem porodowym.
Psycholog
Psycholog jest specjalistą zdecydowanie niedocenianym w naszym społeczeństwie. Problemy natury psychologicznej mogą pojawić się w czasie ciąży, ale także po porodzie. O ile baby blues (chwilowe obniżenie nastroju po porodzie związane ze zmianami hormonalnymi) jest stanem całkowicie fizjologicznym, o tyle depresja poporodowa już stanem fizjologicznym nie jest i wymaga pomocy specjalisty.
Doradca chustowy
Noszenie dzieci w chuście to od kilku/kilkunastu lat w Polsce coraz częstsza metoda opieki nad dziećmi. Pierwsze motanie chusty dla świeżo upieczonych rodziców może wydać się przytłaczające. Dlatego powstał zawód doradcy chustowego. Jest to specjalista, który pomaga opanować sztukę wiązania dziecka w chustę. Dzięki temu jest łatwiej dla rodzica i bezpieczniej dla dziecka.
Olga Vitoš
Olga Vitoš – doula, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, instruktorka hipnoporodu, jedna z inicjatorek akcji #MaluchyNaBrzuchy i #TulimyMamy, Strażniczka Rodzić po Ludzku na Śląsku.