Dlaczego ruch przed porodem i w porodzie jest tak ważny – kilka słów o Spinning Babies

Być może pamiętacie rozmowę z Izabelą Dembińską o Spinning Babies, którą przeprowadziłyśmy ponad rok temu w ramach Akademii. Zapewne niektóre informacje  powtórzą się w tym artykule, ale o istotnych kwestiach można, a nawet należy mówić nieustannie. Niniejszy artykuł powstał także z tego powodu, że sama w styczniu tego roku wzięłam udział we warsztatach Spinning Babies (tzw. workshopie) i chciałabym szerzyć dobre praktyki.

Połączenia

Nasze ciała są jednym organizmem i wszystkie ich części są ze sobą połączone. Warto o tym pamiętać, ponieważ poród to nie tylko praca macicą i miednicą. To także praca każdym elementem ciała. Zaciskanie pewnych mięśni pozornie niemających nic wspólnego z miednicą, powoduje zaciskanie dna miednicy, natomiast ich rozluźnianie powoduje rozluźnianie właśnie mięśni w miednicy. Ma to miejsce na przykład w odniesieniu do mięśni twarzy. Zaciskając je, prąc na siłę „jak na kupę”, jak to pokazują na amerykańskich filmach (i niestety często też praktykują na polskich porodówkach), powoduje zaciskanie mięśni dna miednicy i dziecko ma większe trudności w wydostaniu się na drugą stronę brzucha. To naprawdę bardzo prosta zależność (dlatego: w drugiej fazie porodu zamiast przeć ustaw się w pozycji wertykalnej i spokojnie wydychaj dziecko, jednocześnie rozluźniając mięśnie twarzy i mięśnie dna miednicy).

Świadomość                       

Aby pewne rzeczy zauważyć, warto jest przyjrzeć się im już w czasie ciąży i starać się tak pracować z ciałem, aby najbardziej interesujące nas przy porodzie mięśnie i więzadła były w jak najbardziej optymalnym stanie. Czy to zagwarantuje poród drogami natury? Oczywiście, że nie! Jednak zdecydowanie zwiększy szansę na poród drogami natury. Również jest większa szansa, że poród będzie sprawniejszy i mniej bolesny. Potwierdzają to badania statystyczne.

Dobre nawyki

W czasie ciąży przede wszystkim ruszaj się. Powiedzenie, że ciąża nie jest chorobą, ma w sobie dużo prawdy, aczkolwiek ma niestety negatywny wydźwięk. Ciąża to na pewno duże obciążenie dla organizmu. Wszelkie nieprawidłowości ciała sprzed ciąży przeszkadzają teraz znacznie bardziej, a mogą nawet uniemożliwić lub utrudnić poród drogami natury.

Nasz obecny tryb życia jest bardzo szkodliwy dla kobiet. Dużo siedzimy, jeździmy samochodami, siedzimy na kanapie w nieprawidłowej pozycji, chodzimy na szpilkach, ćwiczymy niezgodnie z potrzebami kobiecego ciała. To wszystko prowadzi do tego, że nasze dno miednicy, mięśnie i więzadła są nadmiernie i nierównomiernie obciążone. Może to spowodować, że dziecko przed porodem ustawi się nie do końca optymalnie (ustawi się optymalnie dla siebie, bo inaczej się nie da, ale nie koniecznie dla mamy) i poród będzie dłuższy, trudniejszy i bardziej bolesny. Przy takim porodzie może pojawić się też więcej komplikacji. Aby to nie wydarzyło się, warto zmienić tryb życia, nauczyć się podstawowych zasad codziennego funkcjonowania oraz wykonywać odpowiednie ćwiczenia.

Spinning Babies też przy porodzie

Spinning Babies zakłada także odpowiedni ruch przy porodzie. Zmieniając położenie naszego ciała i pozycję, możemy realnie wpłynąć na miejsce w miednicy, a przez to na szansę przejścia przez nią dziecka. Nie ukrywajmy, ludzka miednica jest dość mała w stosunku do wielkości dziecka. Jednak nie jest za mała. Czasami trzeba jej i dziecku trochę pomóc, aby poród drogami natury mógł wydarzyć się. Świadomość działania miednicy i tego, jak jej kości względem siebie ustawiają się, jest przy porodzie bardzo ważna, a czasami nawet i kluczowa. Dlatego poznanie swojej miednicy jeszcze przed porodem jest naprawdę ważną kwestią. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co dzieje się z kośćmi miednicy na przykład przy rozszerzaniu kolan, a co, gdy te kolana złączysz razem, a rozszerzysz tylko stopy. Tak, druga pozycja zwiększy miejsce w miednicy przy przejściu główki dziecka przez ostatni w niej punkt.

Kto może skorzystać ze Spinning Babies?

Uważam, że skorzystać mogą wszystkie kobiety. Te przed pierwszym porodem i te przed kolejnym porodem. W szczególności tym tematem powinny zainteresować się kobiety, które wcześniejsze dziecko urodziły przez cesarskie cięcie, a ich porody były długie, wyczerpujące i cesarskie cięcie wykonano na przykład ze względu na „brak postępu porodu”. Warto również pomyśleć o Spinning Babies, jeśli jesteś już na końcówce ciąży (34.-38. tydzień ciąży), a Twój maluszek nadal jest obrócony pupą do dołu. Spinning Babies pomaga tym dzieciom przyjąć bardziej optymalną pozycję, o ile taka jest możliwa.

Kiedy warto wykonywać Spinning Babies?

Są pewne ćwiczenia, które warto wykonywać już od drugiego trymestru ciąży, a nawet jeszcze przed ciążą. Spinning Babies nie wpływa pozytywnie tylko i wyłącznie na kobiety w ciąży. Są ćwiczenia, które warto wykonywać codziennie, a przede wszystkim warto poznawać swoje ciało i to, jak odpowiedni ruch na nie wpływa. Są jednak ćwiczenia, które wykonuje się bezpośrednio przed porodem i/lub w jego trakcie. Tu warto powiedzieć, że bez odpowiedniej świadomości i przygotowania przed porodem w samym porodzie może być Ci trudno niektóre ćwiczenia wykonać. Dlatego to przygotowanie i świadomość są tak ważne.

Kto pracuje ze Spinning Babies?

Obecnie w Polsce szkolą się ze Spinning Babies głównie położne, fizjoterapeutki uroginekologiczne i doule. Nadal specjalistek nie jest dużo, ale zaczynają się pojawiać. Warto ich szukać. Sam wybór porodówki, ponieważ pracują tam położne znające Spinning Babies, niewiele da, jeśli Ty sama przed porodem nie będziesz tego ruchu świadoma.

Co warto zrobić przed Spinning Babies?

Na pewno warto udać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej, a może nawet i do osteopaty. Zwłaszcza, jeśli przed ciążą miałaś jakieś problemy z ciałem. Uważam, że wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej dla każdej kobiety powinna być normą, jak wizyta u lekarza ginekologa. Ta specjalistka sprawdzi, w jakim stanie są między innymi Twoje mięśnie dna miednicy i pokaże, na co zwrócić uwagę. Dzięki tej terapii Spinning Babies będzie jeszcze bardziej korzystny.

Kiedy unikać Spinning Babies?

Przede wszystkim jeśli Twoja ciąża jest zagrożona lub masz pewne komplikacje. W takim wypadku porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwości ruchu. Możesz też porozmawiać o tym z fizjoterapeutką uroginekologiczną. Generalnie jeżeli lekarz nie ma nic przeciwko, abyś ćwiczyła jogę czy była aktywna seksualnie, Spinning Babies będzie dla Ciebie ok. Na pewno na niektóre ćwiczenia warto uważać przy nadciśnieniu, ale o tym również porozmawiaj ze swoim lekarzem.

O czym warto pamiętać?

Nasz ciała są jednością i tak je traktujmy. Nie da się mówić o porodzie, gdy zapominamy o nogach, rękach, przeponie, twarzy. To też części składowe naszego organizmu i w porodzie odgrywają konkretną funkcję. Największym problemem współczesnej medycyny jest fakt, że lekarze czy inni specjaliści zazwyczaj patrzą na „swoją działkę”, a przecież wszystko jest ze sobą połączone i ma logiczne wytłumaczenia. Na ciało powinniśmy patrzeć holistycznie: na wszystkie układy, części ciała, a także zwracać uwagę na psychikę człowieka, bo nie jesteśmy od niej oderwani. Warto w czasie okołoporodowym szukać specjalistów, którzy to rozumieją.

Olga Vitoš – doula, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, instruktorka hipnoporodu, jedna z inicjatorek akcji #MaluchyNaBrzuchy i #TulimyMamy. Strażniczka Rodzić po Ludzku na Śląsku. W 2023 roku wzięła udział w workshopie Spinning Babies w Pradze.